2008. október 31., péntek
Szintén zenész
http://www.brementownmusicians.com/flash/story
Ennek nem t'om a magyar címét, de ez is Grimm mese:
http://www.faithfuljohn.com/flash/story/en
A kis gyufaárus lány (Andersen):
http://www.leapingmatch.com/flash/story/
A császár új ruhája (Andersen):
http://www.emperorsnewsuit.com/story/chapter/1/page/1
Szintén egy Andersen mese:
http://www.realprincess.com/flash/story/
Mesék angolul lurkóknak
Találtam egy nagyon-nagyon korrekt mese olvasgató oldalt.
A mesék angolul vannak, de túl azon, hogy anya vagy apa felolvassa a sztorit, a kis csibészek játékosan is tanulhatnak a feladatok segítségével.
Itt található a weboldal. A mesekönyvre kattintva lehet belépni.
2008. október 29., szerda
A világ 7 természeti csodája
A következő régiókból lehet válogatni:
Észak- és Közép-Amerika
Dél-Amerika
Európa
Ázsia
Afrika
Ausztrália és Óceánia
A régiók kiválasztása után különböző kategóriákban lehet szavazni az általunk legszebbnek ítélt természeti kincsekre. Ilyenek lehetnek például:
Táj
Sziget
Hegy
Barlang
Vulkán
Völgy
Nemzeti Park
Erdő
Vízesés
Tó
Folyó
stb.
Magyarország sajnos csak a Balatonnal jelölteti magát, Új-Zéland ellenben két gleccserrel és egy fjorddal is a listán szerepel.
Szóval csak tessék, csak tessék!
Itt lehet szavazni.
Amerikai elnökválasztás
Most azonban találtam egy oldalt, ahol az elnökjelöltek támogatottságát mérik.
Ráadásul amitől ez az egész sokkal személyesebbnek hathat, hogy
egy-egy országon belüli támogatottságot is tud külön mutatni (nem csak az amerikai közvéleményt veszi alapul, hanem más országok szavazópolgárai is bátran letehetik voksukat a szimpatikusabb versenyző mellett).
Mivel már csak egy hét van hátra az elnökválasztásig, a téma úgy érzem komolyabb érdeklődére tarthat számot.
Az economist felmérése szerint eléggé egyértelműnek tűnik Obama előnye. Legalábbis a támogatottsága világviszonylatban (pillanatnyilag 9120-270 ellenében) elég beszédes...
Tény azonban az is, hogy az amerikai elnökválasztás menete -hát hogy is mondjam- nem túl kézenfekvő. Nem közvetlenül választják ugyanis az állampolgárok az elnököt a két jelölt közül, hanem úgynevezett elektorokon keresztül. Ez pedig némi visszaélésre adhat okot (gondoljunk csak ifjabb Bush újraválasztására).
Egy-két érdekesebb ország szavazatai (republikánus-demokrata jelölt százalékos mutatói):
Afganisztán 15-85
Ausztrália 11-89
Nagy-Britania 10-90
Kanada 11-89
Kolumbia 48-52
Kuba 52-48
Franciaország 8-92
Németo. 10-90
Magyarország 17-83
Irán 15-85
Irak 59-41
Izrael 29-71
Hollandia 8-92
Új-Zéland 13-87
Oroszország 14-86
USA 19-81
Mindenesetre akit érdekel a szavazás az bátran klikkeljen a fenti linkre.
Ja, és szavazni egy hiper rövid és egyszerű regisztráció után lehet.
2008. október 28., kedd
Formabontó Rubik kocka
A Rubik's Mirror Blocks éppen akkora, mint egy Rubik-kocka, de egyszínű, minden oldalát tükröződő lapok borítják. A kockát alkotó elemek viszont nem egyforma méretűek, ezért ha elforgatjuk a kirakott játékot, a kockaforma megtörik és egészen bonyolult alakzatokat állíthatunk elő. A játék célja a tükrös Rubik-kocka esetében tehát nem a színek, hanem magának a kockaformának a kirakása.
A játékot a japán Takedzsi Hidetosi tervezte, és most még csak Japánban kapható, körülbelül 3500 forintnak megfelelő jenért. Európai és amerikai premierről egyelőre nincs hír.
Video itt tekinthető meg róla.
Káosz
Pappitoék és Hobék szombat esti lázongásai révén némi képet kaphattunk a kinti egészségügy egy apró szeletéből. A történetet itt olvashatja el az, aki még nem tette.
Jómagam pedig múlt hét szerda óta élvezem a magyar 'betegápolás' minden előnyét...
Ez késztetett arra, hogy -mintegy összevetés- felvázoljam a nem annyira szívderítő egészségügyi állapotokat.
A történet előzményei:
Adva vagyon egy A/4-es lap az adataimmal, rendesen kitöltve. Csak arra vár, hogy a háziorvosom szignójával ellátva tanusítsa valóban tökéletes egészségállapotomat.
Gondoltam ez azért nem egy bonyolult ügy, aláírja, oszt' jónapot.
Minden évben legalább egyszer komplett orvosi kivizsgáláson veszek részt -valamilyen sporthoz biztosan kérnek egy teljes labor, EKG, stb. kivizsgálást. Ezekről ugye mindig tud a háziorvosom, akinek amúgy az ég világon semmi köze nem kéne hogy legyen ezekhez, de ő van olyan rendes, hogy minden alkalommal elküld minden létező dokihoz, hátha majd ők találnak valami rendelleneset... De nem.
Szóval vittem hozzá ezt a kis lapocskát naívan. Ez történt múlt szerdán. Mondta fogalma sincsen mit kell ezzel tennie. De ha már itt vagyok, menjek le az alagsorba mellkasröntgenre...
Hogy ezt hogy szülte meg?! Miért pont mellkasröntgenre?!
Mindegy. Egy szót sem szóltam, leszaladtam hát jó kisfiú módjára a pincébe. Bejentkeztem ide is. Vártam. Egy darab ember nem sok, de annyi sem volt előttem. Örvendeztem. Ekkor még nem tudtam, hogy ez az ég világon semmit nem jelent, ugyanúgy várakoznom kellett, mintha legalábbis egy komplett kerületet látnának vendégül előttem.
Kegyeskedett megjelenni a kivizsgáló kisasszony, akit volt pofám valamilyen hiper izgalmas sorozat nézegetése közben zaklatni jelenlétemmel -rendelési időben.
Köszönök. Ő nem. Jöjjön be! -jön a válasz ingerülten.
Miután elkészültünk a 'fényképezgetéssel' közölte hogy várjak még egy kicsit, hogy sikerült-e egyáltalán a portfolióm. Na ez a kicsi volt 20 perc.
Aztán vissza az emeletre a doktornőhöz. Újabb várakozás. Bemegyek. Mivel október 22-t írtunk, másnap ugye '56-os megemlékezések -senki nem dolgozik- ezért hétfőn menjek be a leletemért, majd kedden (ez van ugye ma) reggel vigyem be hozzá és aztán megbeszünk mindent.
5000 pénz lesz. -mondja végezetül. Kicsengettem. Mert ugye a magyar egészségügyi ellátás ingyenes...
Ma reggel visszamentem. Újabb parkolóhely vadászás (most sikerül negyed óra után egy üres helyet találnom). Parkolóautomata. Jó sok zsetont dobok be, biztos ami tuti, sosem lehet tudni meddig maradok.
8-tól rendelt a doktornő, gondoltam bemegyek 10-re, addigra mindenkit jól kivizsgált és nekem nem kell már sokat várakoznom. Természetesen nem így lett. Újabb várakozás. Aszisztens kijön egy fél óra múlva, elkéri az addigra összesereglett mintegy 550 beteg, ráérő nyugdíjas, épp arra tévedt hajléktalan TB kártyáját. Újabb fertályóra elteltével behív hármunkat(!). Gondoltam most már tényleg csak bemegyek, aráírja, aztán kalap-kabát.
Ez sem nyert. Leültet. Itt már elkezdtem aggódni (mennyi ideig tarthat, ha ülve kell végigvárnom?). Az előttem lévő idősödő úrat, és meglett korú hölgyet kivizsgálja.
Ez az a pont, aminél kitérnék a személyiségi jogokra. Kérdem én: Miért kell nekem végignéznem egy vad idegen ember vizsgálatát? Miért kell végighallgatnom az egész családja összes problémáját? Ki kíváncsi arra, hogy szerencsétlennek hányas a cukra? És egyáltalán: hol vannak az ő jogai? Közben csörög a telefon. Aszisztens felveszi. "Szevasz Piroskám! Sajnos teljesen tele vagyunk a mai napra, de azért gyere be és megoldjuk!" Na ez az egyik, amiből elegem van. A sumákolós, bratyizós hozzáállásból. Miért élvez bármilyen előnyt is egy ismerős, barát, akárki?! Közben vagy tízszer kopogtatnak az ajtón. Bejönnek. Senkit nem zavar, hogy bent félmeztelenül vannak emberek, kivizsgálások lehetnek -elvégre ez egy rendelő intézet, vagy mi az ördög. Ráadásul akkora betűkkel van kiírva az ajtóra, hogy NE KOPOGJANAK! hogy még egy erősen rövidlátó is simán észre veszi a szomszédos kerületből is...
Na, nagynehezen sorra kerülök. Aszongya nekem a doktornő, hogy vegyem le a polómat, megnézi a bőrömet. Én nem tudom mire számított. Talán azt várta hogy pikkejeim vannak?!
És ez még nem minden. A következő nagy találmánya az volt, hogy zárjam össze a lábaimat és csukjam be a szemem. Most komolyan, azt várta hogy össze fogok esni a sötétben, vagy mi?
A másik nagy kedvencem amikor terheléses EKG-nál aszongya guggoljak tízet. Aztán amikor ugyanúgy normál tempóban ver a szívem, csodálkozik... Kiskezitcsókolom, ez nem terhelés...
A végén pedig megkérdezte hogy jó-e a szemem. Már láttam magam előtt hogy szemfenék vizsgálatra is mehetek...
Ja, és természetesen újabb 2500 forinttól szabadított meg. Nem a fizetéssel van a gondom. Csak valaki magyarázza már meg nekem hogy akkor miért is ingyenes a magyar egészségügy?
Mielőtt elfeledem: jobbulás kívánok Gudmóningnak és Hobék lurkójának!
2008. október 27., hétfő
LEGO robot

Hat különböző alapalkatrésze a következő:
Érintésérzékelő: alkalmassá teszi a robotot a tapintás érzékelésére, továbbá arra, hogy reagáljon a környezetére.
Hangérzékelő: lehetővé teszi, hogy a robot hallja a hangot, és reagáljon rá.
Fényérzékelő: lehetővé teszi, hogy a robot érzékelje a fényt és a színeket.
Ultrahang: lehetővé teszi, hogy a robot lásson.
NXT: a legintelligensebb építőelem -nagyobb teljesítményű LEGO mikroszámítógéppel.
Interaktív szervomotorok: biztosítják a robot precíz mozgását.

Az új 200-as érme
"A vártnál többen, csaknem kétszázezren vettek részt a Magyar Nemzeti Bank szavazásán, ahol a leendő 200 forintos érme képét lehetett kiválasztani. A szavazatok több mint felét a Lánchíd szerezte meg, így a legrégebbi és legnépszerűbb Duna-hidunk szerepel majd a legújabb érménken.
A két héten át tartó szavazáson a lakosság tetszését leginkább a Lánchíd (52 százalék) nyerte el, majd a fehér gólya (18 százalék) és a Megyeri híd (13 százalék) következik. Negyedik lett a fakopáncs (8 százalék), utolsó előtti a cifra kankalin (6 százalék), a sort pedig a kövér daravirág (3 százalék) zárja - áll a Magyar Nemzeti Bank közleményében. "

Jobbról a 2. a győztes érme
"A forint történetében először fordul elő, hogy egy pénzen szereplő motívumot azok választották ki, akik nap mint nap kézbe veszik majd.
A papírpénzről érmére váltás hátterében elsősorban a nemzetgazdasági megtakarítás és az a hosszú távú jegybanki cél áll, hogy az MNB megkönnyítse a lakosság majdani átállását az euróra. Az érme leghamarabb 2009 első félévében kerülhet forgalomba. A kétszáz forintos bankjegy – várhatóan 2009 végéig – szintén törvényes fizetőeszköz marad."
A cikket a Figyelőnetről ollóztam.
2008. október 26., vasárnap
Pingvinek Új-Zélandon
Íme a leggyakoribbak néhány ismertetővel, képekkel, populációszámmal:
Törpe (kék) pingvin (Eudyptula minor)

Snares pingvin (Eudyptes robustus)
Különös nevét az Új-Zélandhoz tartozó Snares-szigetről kapta, ahol a költési helye található. Hozzávetőleg 23 ezer példánya ismert. Csak ezen a tájékon őshonos! Testmérete 50 cm, súlya 3 kg.
Fjordföldi pingvin (Eudyptes pachyrhynchus)

Kinézete meglepően hasonlít a Snares pingvinéhez. Mindössze 3000 példányról tudnak. 55 centi a testmérete és kb. 4 kg.
Sárga szemű pingvin (Megadyptes antipodes)
A világ legritkább pingvin faja. Összesen 2000 példányt számlál a populáció. Maori neve 'Hoiho', ami 'zajkeltőt' jelent -gyaníthatóan éles visítás jellegű kommunikációja miatt. Kb. 55 centis.


Még infok:
http://www.penguins.cl/new-zealand.htm
http://www.penguin.net.nz/
http://www.teara.govt.nz/EarthSeaAndSky/BirdsOfSeaAndShore/Penguins/7/en
Valamint itt egy oldal arról hogyan készítsünk pingvineknek búvóhelyet!
2008. október 25., szombat
Lego kiállítás
Van itt Lánchíd Clark Ádám térrel, komplett Star Wars űrbázis, egy egész kisváros Lego City ügyileg, és természetesen ember nagyságú hírességek.
Aki teheti nézze meg, érdemes!
Isiah kórházban

Az új Lexus LF-xh
Ennél azért sokkal racionálisabb lesz a beltér kialakítása
RX típus utódjául szolgáló autócsodát várhatóan az idén novemberben megrendezésre kerülő Los Angeles-i Motorshown mutatják be -egyelőre csak prototípusként. Formája azonban a mérnökök szerint közel áll a véglegeshez.
A technikai újdonságok sorát (visszapillantók helyett kamerák, komplett vezetéssegítő rendszer, hybrid hajtásláncok, stb.) felvonultató négykerekű bemutatásának helyszíne sem véletlen. Egyrész az Egyesült Államokban adták el az elődből legyártott mennyiség csaknem felét, másrészt a közismerten szigorú californiai természetvédelmi jogszabályokat az új hybrid hajtás játszi könnyedséggel teljesíti.
A koncepció a régi: egy minden tekintetben jövőbe mutató autót akart a Toyota leányvállalata kreálni, amely lehetőleg minden közlekedési szituációban megállja a helyét -így a számítógép által vezérelt összkerék hajtási rendszer ugyanúgy egyértelmű volt a tervezés során, mint az öt személyes, jól variálható, minden létező kényelmi extrát felvonultató beltér.
http://www.autoblog.com/2008/10/24/2010-lexus-rx-coming-to-la-auto-show/
2008. október 24., péntek
Donald kacsa
Legújabb vívmánya az, hogy egy levegővel próbál elmondani egy komplett monologot.
Mivel ez nem egy egyszerű mutatvány ilyenkor elvörösödik, grimaszol ezerrel, a hangja pedig erősen hajaz Donald kacsáéra.
Mindenesetre megtanult hiper gyorsan kommunikálni -a baj csak az, hogy az ég világon semmit nem lehet érteni abból amit közölni szeretne.
Lehet hogy politikai ambiciói vannak?
Igyekeznünk kell ezzel a költözéssel...
2008. október 23., csütörtök
Megszületett Layla féltesója

Az orrszarvú borjú nemét most még nem tudják, így természetesen nevet sem kapott. A hagyományok szerint várhatóan L-betűs nevet keresnek neki, hiszen az anyaállatot Lulunak hívják, márpedig az a szokás, hogy az anyaállat és a kicsi nevének kezdőbetűi megegyeznek. A kicsi súlyát sem tudni pontosan, ám a szakemberek 50-60 kg-ra becsülik a születési tömeget.A kis orrszarvú születése világra szóló jelentőségű! Szélesszájú orrszavúakat ugyan már az 1970-es évek óta szaporítanak állatkerti körülmények között, csakhogy ebben az esetben a kicsi nem természetes pároztatás, hanem mesterséges termékenyítés útján fogant. A világ első mesterséges termékenyítésből született orrszarvúja - Lulu előző borja - 2007. január 23-án született Budapesten. A mostani kicsi is ilyen módon fogant, ám a termékenyítéshez úgynevezett kirokonzervált, azaz fagyasztva tartósított hímivarsejteket használtak fel. Ennek a módszernek a használatával először született kis orrszarvú, Lulu borja tehát az első "krio-orrszarvú" az egész földkerekségen. Az apa egyébként nem a budapesti hím, hanem a Colchesteri Állatkert Simba nevű, 39 éves orrszarvúja.
Forrás: http://www.zoobudapest.com/
Élő webkamera az orrszarvúbébivel: http://www.zoobudapest.com/orrszarvu-kamera
Kihaltnak hitt kakadufajt fedeztek fel

A sárga bóbitás Abbott kakadu (Cacatua sulphurea abbotti) új kolóniáját az indonéziai Masakambing szigeten találták meg. Az egyik környezetvédő szervezet szerint a világ legritkább madárfajának összesen tíz példányát fedezték fel. A csoportban négy felnőtt pár és két fiatalabb példányt figyeltek meg falatozás közben. Ezt a ritka papagáj-félét utoljára 1999-ben látták. Akkor azt állapították meg, hogy az a néhány madár nem fogja tudni a populációt fenntartani. A faj azután került veszélybe, hogy gyönyörű tolláért szinte mindegyik példányt levadászták, vagy állatkereskedésekben végezték a nagy testű ritka madarak.
Okos térkép Új-Zélandról
Minden új-zélandi település pontos térképével.
A keresőbe szimplán beírod a város nevét és kiadja a térképét az összes utcával, parkkal, nevezetésegekkel (a legtöbbhöz képet is mellékel).
Google Search alapú, így a használata is tök ugyanaz.
Valamint a megszokott módon a távolságokat is megjeleníti.
Itt vagyok, katt rám.
Dunedin
A 2006-os népszámlálási adatok szerint mintegy 120 ezren lakján.
Otago régió központja. A hasonló nevű öbölben helyezkedik el, vulkanikus eredetű hegyekkel határolva.
James Cook kapitány 1770-es zélandi felfedezése alkalmával a mai Dunedin területén ért partot. A mai város alapjait mégis 1848-ban tették le.
1852-ben vált Otago régió (és akkoriban a Déli-sziget déli részének) központjává.
A rengeteg bevándorló érkezésével (elsősorban írek, olaszok, franciák, németek, zsidók és kínaiak) a város ekkor már a zátony legnépesebb településévé vált.
A beözönlő emberáradatnak köszönhetően a leginkább fejlődő városok egyike lett.
A Déli Központi Vasútvonal -amely Dunedint köti össze Christchurchel- 1878-ban készült el.
Új-Zéland első egyeteme a University of Otago -melyet 1869-ben alapítottak -is Dunedinben található.
A XX. századra a gazdasági fejlődés lelassult.
Igaz, mai épületeinek többsége ekkor épül, de már közel sem annyira meghatározó a szerepe Új-Zéland gazdaságában mint korábban.

Eredetileg filmszínháznak építették, mára azonban Dunedin egyik meghatározó színháza lett a Regent Theatre

Dunedin egyik legrégibb építészeti elemei közé tartozik a
Kínai Kert (Lan Yuan) , amit 1860-ban hoztak létre
További infok, képek és sok-sok hasznos okosság:
Veszélyben a Szürke Bálna
A szürke bálnára 62 évvel ezelőtt bevezetett vadászati tilalmat korábban természetvédelmi sikertörténetnek tartották. Ezen kívül már csak a klímaváltozás, a tengerek szennyezése, no meg az olajkitermelés veszélyezteti őket…
A könnyen kiaknázható olaj- és gázmezők rohamos apadásával párhuzamosan a világ vezető olajvállalatai az új lelőhelyek fellelése érdekében egyre nagyobb kockázatokat és költségeket vállalnak be. Az egyik ilyen fejlesztés Japántól északra, Oroszország keleti partjánál, Sakhalin-szigeteknél történik, ahol mintegy 45 milliárd hordónyi olaj rejtőzik a mélyben. A part menti lelőhelyeken már 1998 óta folyik kitermelés és folyamatos a fejlesztés.
A Sakhalin II a világon az egyik legnagyobb, körülbelül 20 milliárd USD értékű külföldi tőkéből származó olaj- és földgázberuházás. A projekt magában foglal két új tengeri fúrótornyot, egy cseppfolyós földgáz (LNG) terminált a sziget északi részén, és két 850 km hosszú csővezetéket.
A lehetőségek öble
Több természetvédelmi szervezet, köztük a WWF és az IUCN is jelezte, hogy a beruházás komoly veszélyt jelent az itt élő nyugati szürke bálna populációra. A bálnák legjelentősebb táplálkozó helye ugyanis a Piltun-öbölben található. Éppen ide terveznek egy harmadik fúrótornyot, és átvezetnének az öblön egy csővezetéket is. Az óriás tengeri emlősök minden évben az öbölben töltik a nyarat, hogy a planktonokban gazdag, - mára más kevésbé - nyugodt vizekben magukra szedjék a téli túléléshez és a borjúk felneveléséhez feltétlenül szükséges zsírréteget.
A 12-15 méteres, akár 35 tonnát is elérő szürke bálna a Vörös Listán a kritikusan veszélyeztetett kategóriában szerepel. A Csendes-óceán északnyugati részén élő populáció alig 130 egyedből áll, és közöttük is összesen csak 20 szaporodóképes nőstény van. Az olajfúró-tornyok és a csővezeték építése olyan mértékű zajszennyezéssel és hajóforgalommal jár, ami elüldözi az állatokat az élőhelyükről. A kitermelőhelyen a megnövekedett teherhajó-forgalom növeli az ütközéses balesetek számát is. A megfigyelések szerint a már meglévő fúrótornyok körül 20 km-es körben lényegesen lecsökkent a bálnák száma. Továbbá megfigyelték, hogy kevesebb zsírréteget tudnak magukra szedni, ami egészségi állapotuk romlásához vezet.
Pénzt vagy életet
A kitermelés különösen kockázatos a Sakhalin-szigeteknél, mert a terület földrengésveszélyes, és a szélsőséges időjárási körülmények - az akár -40 Celsius fokos tél és a jégborítás - tovább növelik az olajszennyezés lehetőségét. Ráadásul ha a beruházás és a kitermelés továbbra is a természetvédelmi szempontok figyelmen kívül hagyásával történik, a bálnapopuláció húzza a rövidebbet, és a faj örökre eltűnik a Föld színéről.
A bálnák élőhelyének védelmében feltétlen szükség lenne arra, hogy a csővezetékeket máshol vezessék, de a Sakhalin II a Gazprom és a Shell tulajdonában van, akikkel nehéz az egyeztetés, és már évek óta folyik a huzavona a csővezetékek áthelyezéséről. A konzorcium egyelőre elzárkózik a vezetékek távolabbra helyezésének tervétől arra hivatkozva, hogy az építés során betartják a zajterhelési határértékeket és a szakértőik megfigyelései nem támasztják alá a szürke bálnák viselkedésének megváltozását.
Múlt hónapban a természetvédő szervezetek kérelmei ellenére az orosz kormány a Piltun-öbölben építendő csővezeték engedélyezésénél figyelmen kívül hagyta a beruházás hatását a tengeri élővilágra. A civil szervezetek azonnal fellebbezést nyújtottak be, hogy vegyék figyelembe a WWF, a Greenpeace és az IUCN által összeállított, tudományos bizonyítékokat tartalmazó tanulmányt. A szürke bálnák sorsa így most az orosz hatóságok és a bíróság kezében van.
A WWF jelenleg is tárgyalásokat folytat az orosz kormánnyal a Piltun-öböl védetté nyilvánításáról. Ha ez megtörténne, az olajvezetéket nem lehetne az öblön keresztül elvezetni, és a szürke bálnák esélyt kapnának a túlélésre.
2008. október 22., szerda
Röplabda Új-Zélandon
Két ága közül -a terem- és a strandröpi- inkább utóbbi tart számot komolyabb popularitásra.
Ennek ellenére van nemzeti - és területi bajnokságuk, valamint válogatottjuk is hallat néha napján magáról.
A nemzeti bajnokságot (Club Championship) a férfi és a női mezőnyben egyaránt tizenkét-tizenkét csapat alkotja. Az alapszakaszban ezek a klubok a tavalyi helyezésük alapján két hatos csoportra vannak osztva. Az 'A' jelű csoportban a tavalyi 1., 3., 5., 7., 9., 11. , míg a 'B' jelűben a 2., 4., 6., 8., 10., 12. vitézkedik egymással. Ezután a rájátszásban már -az alapszakaszbeli helyezésüket megtartva- csak a másik csoportbeli ellenfelekkel mérkőznek.
Ennek megfelelően a terembajnokság meglehetősen rövid az európaihoz képest (júniusban kezdődik és augusztus végén be is fejeződik).
A területi bajnokságokban a 'klasszikus 16 területi zónából' 12-nek önálló bajnoksága is van, úgy mint:
Bay of Plenty (Tuaranga)
Canterbury (Christchurch)
Counties Manukau (Auckland)
Hawke's Bay (Napier)
Manawatu (Palmerston North)
North Harbour (Mairangi Bay)
Otago (Dunedin)
Southland (Invercargill)
Taranaki (New Plymouth)
Tasman (Richmond)
Waikato (Hamilton)
Wellington (Wellington)
További infok és az egyes csapatok elérhetősége:
http://www.volleyballnz.org.nz/
2008. október 21., kedd
Napier
Ha így haladok, lassan tiszteletbeli kiwi leszek, úgy fogom ismerni a kisebb-nagyobb településeket Új-Zélandon...
Napier (Ahuriri a maori nyelvben) egy 57 ezres kikötőváros az
Északi-sziget keleti partján.

Wellingtontól észak-keletre autózva 'mindössze' 332km-t kell megtenni, hogy elérjük ezt a csendes kisvárost.
Alapterülete viszonylag nagy ( 106 km² ). Ez nagyjából Kaposvár méretével ekvivalens.
Elsősorban agráriuma révén vált ismerté. Alma - és körte termesztése az országban az elsők között van. Továbbá jelentős szőlő ültetvények, valamint borászatok is megtalálhatók itt.
Az ördög tudja miért, de itt van a zátony egyik leglátogatottabb szobra is. A 'Zátony Paniája' (Pania of the Reef) voltaképpen egy gyönyörű boszorkány, aki a maori mitológia szerint minden este ezen a tájékon lubickolt a különféle vízi versenyzőkkel.

Minden év februárjában emberek tízezrei utaznak Napierbe, hogy az Art Deco hétvégi eseményeken részt vegyenek. Erről itt lehet sok minden érdekeset megtudni.

1931-ben egy meglehetősen komoly földrengés rázta meg a kisváros, 258 ember halálát okozva. A pusztítások után Napiert -a kor építészeti dizájnjának megfelelően- Art Deco stílusban építették újjá. 2007-ben a város arculatát az UNESCO a Világörökség részének nyilvánította (elsőként kapott város ilyen státuszt Új-Zélandon).

Sok-sok egyéb okosság és képek még:
http://www.napier.govt.nz/
http://www.hawkesbaynz.com/
2008. október 20., hétfő
Kaikoura

Ezen kívül a TranzCoastal vasútvonal egyik állomása is. Erről itt találtok sok-sok infot.

Kaikoura érdemelte ki a világon elsőként a Green Globe elismerést, amit az ENSZ 1992-es rioi természetvédelmi konferencián alapítottak. Az elismerést a következő tíz szempont alapján ítélik oda:
- újrahasznosítás
- energiafelhasználás
- ivóvíz gazdálkodás
- vízveszteség hasznosítás
- veszélyes anyagok
- közlekedés
- termőföld hasznosítás
- környezetgazdálkodásban való aktív részvétel
- fenntarthatóság kialakítása
- együttműködés ennek megvalósítására
Részletes leírás a programról itt.
Hogy mennyire nem érdemtelenül kapta Kaikoura ezt az elismerést, a következő fajok -amelyek többsége csak ezen a tájegységen fordul elő ekkora példányszámban- is jól illusztrálják.
Barna Delfin (Dusky Dolphin)
Komoly hasonlóságot mutat a Csendes-Óceáni Fehéroldalú Delfinnel, ám annál valamivel zömökebb testfelépítésű. Rendkívül akrobatikus delfinfaj.

Déli Szőrös Fóka (Southern Fur Seal)
Sajnos az európai bevándorlók a XIX.században elég erőteljesen irtották őket, ezért számuk ma már csak mintegy 1/10-e az eredetinek. 1978-óta fokozottan védett Új-Zélandon.



Nem csak a mérete miatt lenyűgöző ez az emlős faj.
Többek között a merülési mélysége (gyakran találnak a tengerbiológusok 2200 méter mélyen is lubickoló példányokat), valamint kommunikációjuk (több kilométerre is hallatszódó sírás szerű hangokat ad ki) is ámulatba ejtő. Táplálékai elsősorban tintahalak, kalmárok, és egyéb halfajok.

A nagy kutatgatásban egész véletlenül találtam rá két másik fajra is.
Na, ennek Tamás fog nagyon örülni!
Van ugyanis két albatrosz faj is, ami szintén ezen a tájegységen fordul elő nagyobb példányszámban.
A Királyalbatroszról és a Vándoralbatroszról van szó. Ha jól tudom, utóbbi rendelkezik az egyik legnagyobb szárnyfesztávolsággal a madarak között (360 centimétert is meghaladhatja).

Csodaszép fotók Kaikouráról és élővilágáról itt találhatóak.
Bálnakukkolós képek itt.
A település weboldala pedig emitt.
2008. október 19., vasárnap
Új-Zéland élővilága

Új-Zéland természetes élővilágát szeretném illusztrálni.
Ezúttal azonban csak képi formában.
Szívesen venném ugyanakkor Pukekó Tamás magyarázatait a fauna általános bemutatását illetően. Köszi előre is, Tamás!




.jpg)





.jpg)


Azokat az állatokat szándékosan nem fordítottam le, aminek a magyar neve (számomra) nem ismert. Kicsit furán hangzott például a 'Feketemadár' vagy a 'Erdei tyúk', esetleg a 'Csigaszedegető'...
Tall Blacks és NBL

4 ajtós Lamborghini
Egyáltalán nem véletlen, hogy a Lamborghininél most döntöttek a kocsi elkésztése mellett, hiszen nemsokára két nagy riválisuk, az Aston Martin és a Porsche is hasonló modelleket jelentet majd meg, a Rapide-dal és a Panamerával.
Az olaszok modelljének szériaváltozata legkorábban jövő év végén érkezhet, és azt állítják, a francia fővárosban kiállított modell nagyon közel áll a leendő szériaváltozathoz.
Neve azt a kardot jelenti, amivel a torreádorok leszúrják a bikát a viadalokon.

Maga a tanulmány 5,15 méter hosszú, 1,99 méter széles, de mindössze 1,35 méter magas, tengelytávja több mint három méter. Elöl 22, hátul pedig 23 colos, ötször két küllős fekete felniken gördül.
Formaterve sokat merít a tavaly bemutatott Lamborghini Reventón-tanulmányból, bár maga az orrész kevésbé szögletes, és a bi-xenon fényszórók is keskenyebbek. Egy orrmotoros négykerekűről lévén szó, az Estoque még egy értékelhető méretű csomagtartóval is rendelkezik, amibe a gyár szerint több golftáska is belefér. Állítólag a kocsi az Audi A8 alumínium-térhálós vázszerkezetét használja.
Motorházteteje alatt a Gallardo LP560-4 560 lóerős 5,2 literes, V10-es motorja található, az első tengely mögé tolva, hogy jobb legyen a súlyelosztás. Az olaszok állítása szerint még nincs eldöntve, hogy milyen erőforrás kerül a végleges modellbe. Így lehet, hogy az egyébként négykerék-meghajtású kocsiban egy turbós V8-ast, az Audi Q7 12 hengeres turbódízel erőművét, vagy egy V8-assal felszerelt hibrid hajtásláncot találunk majd.

Évente akár háromezer is készülhet az autóból, ami a Lamborghininél elég soknak tűnhet, ám jóval kevesebb, mint ahány kocsit az Aston Martin vagy a Porsche tud gyártani.
Wellington
Területe 290 km². Ez nagyjából Szeged méretével egyezik meg.
Az Északi-sziget déli csücskén található.
Wellington nem csak főváros, de az ország kormányzati, kulturális és pénzügyi központja is.
Időjárása a Cook-szoros közelsége miatt igen nedves és szeles, ezért gyakran Windy Wellingtonnak (szeles Wellington) nevezik.
Az európai bevándorlók letelepedése a XIX.század közepén kezdődik meg.
Az első település a jelenlegi várostól északkeletre, a Hutt folyó mocsaras torkolatánál épült fel. (Ez a terület a mai Petone városrész.) A rendszeres áradások miatt azonban a lakók hamarosan a város mai területén levő meredek domboldalakra húzódtak.
Az új-zélandi parlament 1862-ben ülésezett először Wellingtonban, ám a város csak 1865-től veszi át hivatalosan a főváros szerepét Aucklandtől.
Mégis 1981-ig kellett várni, hogy Sir Basil Spence skót építész tervei alapján megépüljön az az épület melynek eleve az a rendeltetése, hogy a parlament székhelyéül szolgáljon. A kör alaprajzú épület neve a Beehive , azaz méhkas.
Wellington viszonylag kis területű belvárosa 4 kerületből (Lambton, Cuba, Courtenay és Willis) áll, és a várost övező meredek dombok és a tenger között húzódik. A külső városrészek (Kelburn, Thorndon, Karori, Haitaitai, Miramar, Wadestown stb.) többsége a környező dombokon található.
A terület még új-zélandi mércével mérve is fokozottan aktív szeizmikus szempontból: számos kisebb nagyobb jeletőségű törésvonal fut keresztül a városon. Évente általában többször is előfordul érezhető mértékű földmozgás.
Wellington éghajlata mérsékelt óceáni, enyhe telekkel és mérsékelten meleg nyarakkal. Mivel az 'Üvöltő Negyvenesek' szélességén fekszik, így időjárása gyakran szeles és esős, amit a Cook-szoros közelsége is felerősít. A legmelegebb hónapban, februárban az átlagos középhőmérséklet 17 °C, míg a leghidegebb hónapban, júliusban mindössze 8,7 °C. A napos órák száma évente 2025 óra, és az éves csapadékmennyiség átlagosan 1270mm.
Wellington a világ egyik legszelesebb városa. Az éves átlagos szélerősség 22 km/h, és évente átlagosan 173 olyan nap van, amikor 63 km/h (40 csomó) feletti széllökéseket mérnek.
További infok és képek:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wellington
http://www.wellington.govt.nz/
http://www.virtualoceania.net/newzealand/photos/cities/wellington/